Dansk barok lågkrus af sølv, indvendig forgyldt, cylinderformet glat korpus, hængslet låg graveret med blomster- og bladkrans, heri forgyldt cirkulær kartouche med ejerinitialer AMS og våbenskjold, gæk og tre ben i form af løve med kugle, svungen hank, punslet i bund med vægtangivelse “W 51 lod 2 1/2 ort”. Mester Morten Stilcke, København 1691. Vægt 744 g. H. 18,5 cm. (2)
Proveniens: Fra samlingen efter højesteretssagfører Ole Gangsted-Rasmussen (1911–1998).
Kommissionsbud