Laurits Tuxen (f. København 1853, d. sst. 1927)
Marine med solstrejf over vandet. Sign. LT 96. Utydelig stedsbetegnelse. Olie på lærred monteret på træ. 17×24.
Lise Svanholms fortegnelse over Laurits Tuxens malerier, 1990, nr. 486.
Proveniens: ABR auktion 145, 1962 nr. 257.
Behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 16. september 2024
31 bud