Robert Storm Petersen (f. Valby 1882, d. Frederiksberg 1949)
“Solo og Kor”. Sign. Storm P. Gouache på papir. Lysmål 31×24.
Proveniens: Ifølge Storm P museet er tegningen formentlig et forlæg for en gengivelse i det tyske “Lustige Blätter”, 1934, med titlen “Solo und Chor”. Akvarellen her er således den originale udgave af motivet, som også kendes fra oliemaleriet “Gårdsangeren”, 1941 - hvilket stiller værket på linie med andre af kunstnerens mest kendte akvareller.
Akvarellen er givet direkte fra kunstneren til nuværende ejers fader.
Små generelle misfarvninger, eventuelt fra monteringen. Undersøgt i ramme.
Moderne kunst og design, 31. juli 2018
45 bud