912/​124

Carl Locher (f. Flensborg 1851, d. Skagen 1915)

Parti fra Cap Nord, Island, fra Kongerejsen i 1907 med dampskibet “S/S Birma”. Sign. Carl Locher Cap Nord, 12 August 1907. Olie på lærred. 82×132.

Proveniens: Kong Christian X (1870–1947) og Dronning Alexandrine af Danmark (1879–1952); dernæst deres søn og svigerdatter, Arveprins Knud (1900–1976) og Arveprinsesse Caroline-Mathilde af Danmark (1912–1995); herefter deres søn, Hans Excellence Ingolf Greve af Rosenborg (f. 1940) til i dag.

Carl Locher blev valgt som officiel skildrer af “Kongerejsen 1907” til Færøerne og Island med deltagelse af blandt andre Kong Frederik VIII og kronprins Christian (X) af Danmark. I maleriets midte ses det hvidmalede dampskib “S/S Birma” fra rederiet ØK. “S/S Birma” var i anledning af rejsen udlånt til den danske kongefamilie som kongeskib.

Dette værk er en del af vores Tema: H.E. Ingolf Greve af Rosenborg

Malerier og tegninger, 6. marts 2023

Vur­dering

80.000–100.000 DKK

Hammerslag

130.000 DKK