922/​85

“Situation ved Rhinstrømmen”. Sign. E. 1810. Olie på lærred. 47×59.

Philip Weilbachs fortegnelse over C. W. Eckersbergs malerier, 1872, s. 213 under “II. Malerier udførte paa Rejsen og under Opholdet i Paris. 1810–1813”. Emil Hannovers fortegnelse over C. W. Eckersbergs malerier, 1898, nr. 94.

Udstillet: Kunstforeningen, “Udstillingen af C. W. Eckersbergs Malerier”, 1895 nr. 56.

Litteratur: Emil Hannover, “Maleren C. W. Eckersberg”, 1898, omtalt og afb. s. 50. “C. W. Eckersbergs dagbøger 1810–1837”, bind I, udgivet og kommenteret af Villads Villadsen, 2009, omtalt s. 56.

Proveniens: Kammerherre Christopher von Bülow til Nordfeld og Aulebæksgaard (1811). Kunstkammerforvalter Johan Conrad Spengler (1767–1839), dennes dødsboauktion 8. oktober 1839 nr. 15. Hér erhvervet af grosserer Laurits Nicolai Hvidt; dennes søn, Eduard Julius Hvidt; dennes søn, Laurits Nicolai Hvidt; dennes enke, Elisabeth Hvidt, f. Gammeltoft (1895, 1898). Sotheby's, London, 27. marts 1990 nr. 2. Christie's, London, Old Masters Part II: Paintings, Sculpture, Drawings and Watercolours, 3. juli 2024 nr. 220.

I forsommeren 1810 drog Eckersberg på sin store udenlandsrejse til Paris og Rom. Rejsen dertil gik gennem Harzen i Tyskland og langs med Rhinen, og herfra kendes flere tegninger samt enkelte malerier fra Eckersbergs hånd, heriblandt ”Partie af Ilsedalen paa Harzen” (Hannover nr. 92) og ”Partie af Okkerdalen paa Harzen” (Hannover nr. 93) samt nærværende maleri.

Mandag d. 24. september ankom Eckersberg til området ved Rhinen, da han rejste fra Frankfurt til Wiesbaden. To dage senere skriver han følgende i sin dagbog om den videre rejse og oplevelsen af området: ”Onsdagen 26 derfra til Iberg hvor vi lod os sætte ombord paa Vanddeligencen fra Mainz og vi gik med den ned ad Rhiinströmmen til Coblenz hvor vi ankom samme Dags Aften Kl. 10. Saa skjön som sælsom, og merkværdig var Vejen fra Bingen til Coblenz, Floden löber der imellem meget hoye bratte Klipper hvorpaa og imellem der findes de skjönneste Viinplantager paa begge Sider. En stor mengde Ruiner af gamle Ridderslotte sees her paa hver Side af Strömmen forunderligt bÿgt paa de steileste Klipper og de höÿeste Pÿnte af Bjergene. Et sjældent gammelt Slot som endnu var meget vel vedligeholdt og meget merkværdigt er: Die Pfalz det er bÿgt lige midt i Floden paa en Klippe alle fordums Pfalzgræver stamer derfra.”

Eckersberg beskriver maleriets motiv således: ”Rhinstrømmen omtrent 4 Mil Syd østlig for Coblenz. Paa venstre seer man ned ad Rhinstrømmen, Vanddeligenzen sees seilende nedad med Strømmen, tvende Mænd trækker en liden Flodpram ladt med Varer opad. Til Høire seer man paa et Bjerg beplantet rundt omkring med Viinranker en gammel Ruin af et fordums Ridderslot kaldet Gutenfels, en lignende bemærkes ogsaa paa en høy Pyndt i Baggrunden noget til Venstre. Paa Mellemgrunden sees noget af Landsbyen Kaup, derfra sees langs Veien hen til … at gaae Fruentimmer som har hentet grøndt etc.” (citeret fra “C. W. Eckersbergs dagbøger 1810–1837”, bind I, udgivet og kommenteret af Villads Villadsen, 2009, s. 56).

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

500.000–600.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?