896/​32

L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)

“Brøndgade i sne. Sankt Jørgensbjerg”. Sign. L. A. Ring 1929. Olie på lærred. 60×71.

Udstillet: Charlottenborg, “Mindeudstilling for L. A. Ring”, 1933 nr. 213. Kunstforeningen, “L. A. Ring 1854–1933”, 1953 nr. 89.

Litteratur: Henrik Wivel: “L.A.Ring. Det glasklare hjerte”, 2020, afb. s. 276, fig. 189 og omtalt s.276. Her skriver Wivel om maleriet: “Aldrig har nogen malet sne som L. A. Ring. Hans variationer af gråtoner på en isnende bund af hvidt er der ingen, der har gjort ham efter i dansk malerkunst. Vinteren 1929 var usædvanlig hård, og Ring malede flere snebilleder fra Sankt Jørgensbjerg, der vidner om hans klarsyn og uformindskede styrke som kunstner. I ”Brøndgade i sne. Sankt Jørgensbjerg“, 1929, åbner kunstneren perspektivet - på jorden og i himlen, mellem husene i sneen. Blikket følger Brøndgade nedad mellem husene og voldene af sne, der er klinet op langs ruten. Det er virkelig vinter. Sneen lyser på husenes tage sammen med de gulkalkede mure og glimt af rustrøde teglsten, rammet ind af tuschsorte konturer. Men blikket følger også ruten opad i den blygrå, snetunge himmel. Her tegner telefon- og telegraftrådene deres diagonal over den ensartede mørke flade fra et fæste et sted på jorden og lige op i et ubefæstet kosmos uden for billedets kant. Fire strenge i en tonløs akkord, som Ring slår an i frosten.”

Proveniens: Grosserer Theodor Jensen (1933). Læge Lars Theodor Jensen. Koncertmester Kai Laursen. Arv efter denne til nuværende ejer.

Malerier, 15. september 2020

Vur­dering

150.000–250.000 DKK

Hammerslag

330.000 DKK