Emile Othon Friesz (f. Le Havre 1879, d. Paris 1949)
Landskab nær Toulon. Sign. E. Othoen Friesz 25. Olie på lærred. 61×74.
Udstillet: The National Gallery of Rhodesia, 1976. Udlånt af nuværende ejers familie. Proveniens: Privatsamling, Danmark. Erhvervet af nuværende ejers farfar, da han som ung boede og arbejdede som ingeniør i Paris sidst i 1920'erne. I 1947 fulgte maleriet med familien til Rhodesia og i slutningen af 1980'erne retur til Danmark.
Malerier, skulpturer, fotografier, 6. marts 2018