915/​6

Holger Drachmann (f. København 1846, d. Hornbæk 1908)

Udsigt til Lombardbrücke i Hamborg. Sign. Holger Drachmann 1892. Olie på lærred. 22×29.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 608, 1995, nr. 262, afb. s. 97, her som Pont Neuf i Paris. Holger Drachmann boede i 1890'erne i Hamborg.

Malerier og tegninger, 18. september 2023

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

20.000 DKK