Harald Giersing (f. København 1881, d. sst. 1927)
“Udsigt over Valdals Gartneri”, 1926. Usign. Olie på plade. 63×72.
Udstillet: “Harald Giersing Mindeudstilling”, Charlottenborg, København 1927. Udstillet: Helsingfors, maj 1928. Udstillet: “Det danske Kunststævne”, Forum, København 1929, kat. nr. 20. Udstillet: “Giersing Udstillingen”, Stockholm, november 1958; København, december, 1958, kat. nr. 92. Udstillet: Kunstforeningen, København, 1967, kat. nr. 6. Proveniens: Besse Giersing, kunstnerens kone. Proveniens: Redaktør Kai Svarres Samling.
Minimale afskalninger. Nogle få håndteringsmærker.
Moderne kunst og design, 7. marts 2023