2432/813
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 290/2”. To-personers sofa med stel af massiv teak. Løse epedahynder i sæde og ryg betrukket med brunt nistret uld. Designet 1961–62. Udført og mærket hos Getama, Gedsted. L. 130.
Presenteret på Fabrikantforeningens Møbelmesse i Fredericia d. 17.-20. maj 1962. Litteratur: Mobilia no. 82–83, 1962.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Stel med reparation på bagben.
Vurdering