2432/812
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 375”. To-personers sofa af eg. Løse hynder i sæde og ryg betrukket med lyst uld. Designet 1969. Udført og mærket hos Getama, Gedsted. L. 153.
Litteratur: Mobilia nr. 178/79, 1970.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Pletter og skjolder. Nye gjorde. Samlebeslag mangler.
Vurdering