2432/​814

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“PP 33”. Sybord af massiv mahogni med to klapper, skuffe i front med rumindeling og sytrådsholdere, hvorunder kurv af flet samt underliggende hylde. Designet 1950. Udført og mærket hos PP Møbler, Allerød. H. 61. L. 65/120. B. 58.

PP Møbler har haft produktionsrettighederne til sybordet siden 1972, det indgår ikke i PP Møblers normale kollektion, men laves på bestilling.

Andreas Tuck producerede sybordet 1950–1972.

Littratur: Dansk Kunsthåndværk, nr. 11, november 1951, på annoncesider.

Littratur: Andreas Tuck/Salesco, katalog 1959.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser, mærker og stødmærker.

I Aarhus
Vur­dering

12.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?