12108/93
Fire filmplakater: “Døden ligger på lur”, “Hvorfor gør de det?”, “Sidespring”, “Kødets Lyst”. 20. årh.s. anden halvdel. Plakat mål hhv. 84×59, 84,5×61,5, 85×62 og 85,5×62.
Har været foldet. Fremstår med brugsspor, herunder bl.a. foldemærker, små riv, tre plakater med huller i kanterne efter tegnstifter. “Sidespring” plakaten med nogle riv langs kanter samt afrevet hjørne.
Kunst, antikviteter & design, 25. februar 2021
Vurdering
Hammerslag