1831/662
Severin Hansen Jr. (f. 1936, d. 2020, Møbeldesigner)
“Bridgelampe”. Standerlampe af bejdset bøg på trepasfod. 1940–50'erne. H. 161.
Litteratur: “Bygge og Bo”. 16. årgang. Efterår 1950. Hæfte 2–3.
Dette emne handles i fuldmoms
Brugsslitage. Ridser og mærker. Senere uoriginal ledning. Monteret med amerikansk stik. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 31. juli 2018
Vurdering
Hammerslag