C. A. Kølle (f. Strandby 1827, d. København 1872)
Fjordparti med arbejdere på en mark, i baggrunden Roskilde Domkirke. Sign. C. A. Kølle. Olie på lærred monteret på lærred. 26×35.
Revne (4 cm) ved nederste kant. Afskalning i nederste venstre hjørne. Behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 16. oktober 2023