Paul Fischer (f. København 1860, d. Gentofte 1934)
Den gamle dampsprøjte på Kultorvet i København. Sign. Paul Fischer 1900. Olie på lærred. 64×51.
Nærværende maleri er et studie til maleriet “Det brænder” fra 1900 (med målene 90×120 cm), som blev udstillet på Charlottenborg i 1901 som nr. 126. Det færdige maleri viser et større udsnit af Kultorvet fyldt med brandmænd og tilskuere samt røg fra en bygning på venstre hånd. I nærværende maleri har Fischer fokuseret på arbejdet omkring dampsprøjten, hvor brandmændene skovler kul ind i fyret, så der kan skabes tryk til vandstrålerne til at slukke branden. I dag er den gamle dampsprøjte en del af samlingen på Danmarks Tekniske Museum i Helsingør.
Udstillingsmærkat på blændrammen.
Afbilledet: Steffen Linvald, “Paul Fischer - Københavnernes maler”, 1984, s. 128. Helge Carlsen, “Billedmageren Paul Fischer”, 1991, s. 55.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 488, 1986 nr. 172, afb. s. 73.