924/​66

Harald Moltke (f. Helsingør 1871, d. Frederiksberg 1960)

Nordlys 14. januar 1901, kl. 22.15. Utsjoki. Mod vest-nordvest. Studie. Sign. H. Moltke 1901 samt 14/1 1901 kl. 10.15. Olie på lærred. 43,5×61.

Nærværende maleri er en studie til maleriet ”Nordlys 14. januar 1901, kl. 22.15. Utsjoki. Mod vest-nordvest”, som er på Statens Museum for Kunst (inv. nr. KMS9081).

Harald Moltke deltog i flere ekspeditioner som illustrationsmaler. I vinteren 1900–1901 deltog han i en nordlysekspedition, udsendt af Meteorologisk Institut, til Utsjoki i Lapland, Finland, og nærværende maleri stammer herfra. Ekspeditionslederen var fysiker og meteorolog Dan Barfod la Cour (1876–1942), og de øvrige deltagere var Carl Edvard Thune Middelboe (1875–1924) og Johannes K. Kofoed (1877–1939).

Under opholdet i Utsjoki blev der foretaget grundige målinger og registreringer af nordlysobservationerne af ekspeditionsholdet, og Moltke malede flere malerier, der omhyggeligt gengav de observerede nordlys. Gennem både Moltkes malerier og la Cours dagbogsnotater kan man således følge nordlysets bevægelse over himlen. La Cour noterer bl.a. i sin dagbog d. 14–1-1901 kl. 22:45: ”Da fænomenet var stærkest [kl. 22:15] stod skyerne meget sorte mod den af nordlys oplyste himmel. Skyernes former forandrede sig temmelig hurtigt, medens selve skymassen syntes at stå på samme sted hele tiden, så det så ud, som om skyerne dannedes på stedet. Fænomenet var meget pragtfuldt på grund af de stærke kontraster.” (citeret fra Peter Stauning, ”Harald Moltke – Nordlysets maler”, 2011, s. 148).

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?