924/289
Katana med signeret Koto klinge beg. 1600-tallet. Klingen er ca. 64 cm. lang med tre huller i anglen. Anglen er afkortet og en del af signaturen fjernet. Kashira og Fuchi dekoreret med forgyldt hare, Mokko Gata Tsuba i jern og brunlig lakeret skede med “fyrrenåle”. (1)
Budfrist
Vurdering
Kommissionsbud
Telefonbud