922/​263

Christian Lemmerz (f. Karlsruhe 1959)

“Sfinx”, 1989/94. Sign. Lemmerz, 1/3. Bronze. H. 192.

Litteratur: Ann Lumbye Sørensen: “Memento Christian Lemmerz erindring krop død”, Informations Forlag. Omtalt side 61. Gengivet i gips-version side 72. Litteratur: Ann Lumbye Sørensen, Dansk Nutidskunst 28, Christian Lemmerz, Kunstbogklubben. Gengivet i gips-version. Figur 14. Litteratur: ”Lemmerz”, Galerie Faurschou, gengivet side 35. Udstillet: Foruden ovennævnte steder også på Fanø Kunstmuseum, ”Kunstnere vi mødte” , 1. september-21. oktober 2018. Proveniens: Galleri Franz Pedersen, Horsens. Erhvervet af nuværende ejer i 2003. Proveniens: ”Sfinx” blev skabt i gips til udstilingen ”Skrevet i vand” 1988 på Århus Kunstmuseum. Gipsskulpturen var desuden i en periode udstillet i foyeren på Ny Carlsberg Glyptotek, København. I 1994 lod Christian Lemmerz i samarbejde med Franz Pedersen gipsskulpturen støbe i 3 eksemplarer i bronze. Formen blev herefter ødelagt.

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

200.000–250.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?