Barok dåse af sølv, indvendig forgyldt, af cirkulær form, låg med 1 mark fra Christian IV af Danmarks regeringstid (1588–1648), bølgeformet lågrand og bund, overalt punslet og drevet med blomster og bladværk, bund graveret KZ LH og adeligt våbenskjold, antagelig for den polske familie Lada eller Zablocki. Tre utydelige stempler. 17. årh.s slutning. Vægt 233 g. H. 6,4 cm. Diam. 13 cm. (2)
Kommissionsbud