2006/​326

To Kinesiske Yixing thepotter af lertøj, den ene modelleret med hank i form af grene og låg som bladværk, dekoreret med indridsede blomster på siden, den anden med hank og tud formet som bambusgrene. Begge stemplede. H. 13 og 10. Samt to japansk thekander af sortpatineret støbejern. Stemplet. H. ekskl. hanke 8 og 11. 20. årh. (4)

Den ene thepotte med minimalt kanthak på inderrand. Lille støbejernsthekande med rust på låg. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 3. februar 2020

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK