2421/​66

Fem karafler af glas, bestående af én klukflaske med tangede rigler og rosetter, de øvrige omlagt med tre rigler på hals, heraf to med egeløvsfrise. Samt to mælkefade og én -skål af hhv. blåt glas og klart glas med blå omlagt rand. 19. årh. Karafler H. 24–25. Øvrige Diam 13–19. (8)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Blåt mælkefad med overfladeridser. Flere karafler med glaspest og aflejringer. Glat karaffel med spræning på rigler. Proppen binder på den ene karaffel med egefrise.

Ældre malerier, møbler og varia, 20. maj 2024

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag