877/​836

Poul Gernes (f. Frederiksberg 1925, d. Ängelholm 1996)

Variation over det schweiziske flag, 1976. Usign. Olie på plade 91×91.

Litteratur: Erik Steffensen: “Poul Gernes - Monografi”, København, 2000, lignende gengivet s. 130–131. Proveniens: Velgørenheds auktion “Art Against Aids”, i samarbejde med Galerie Mikael Andersen, København, 1995. Erhvervet her af den nuværende ejer.

Malerier, grafik, fotografier, 7. marts 2018

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag