924/​189

Mathias Ortmann, tilskrevet (f. 1692, d. Copenhagen 1757)

Dansk rokoko kommode af guldstafferet nøddetræ med beslag og greb af forgyldt bronze, bombéformet med tre skuffer, senere plade af grå marmor. 18. årh.s midte. H. 79. B. 66. D. 50.

Tyskfødte møbelsnekker Mathias Ortmann (ca. 1692–1757), han var pioner inden for Rokoko stilen i Danmark, og hans møbler er af en sådan udsøgt kvalitet, at de repræsenterer den fineste inden for Nordeuropæisk Rokoko. Proveniens: Dansk privatsamling.

Nøgle medfølger.

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?