Samuel Joensen-Mikines (f. Mykines 1906, d. København 1979)
Kystparti, Mykines, Fæøerne 1927. Sign. S. Joensen. Olie på krydsfinér. 26×42. Uindrammet.
Litteratur: Mikael Wivel: “Sekel” *****, lignende værk i Listasavns samling, Tórshavn. Proveniens: Familie til kunstneren. Et af de tidligste kendte værker af kunstneren. Har aldrig tidligere været udbudt til salg.
Moderne malerier, skulpturer og grafik, 13. juni 2023