2347/105
Sønderjysk hovedvandsæg af sølv, indvendig forgyldt, vaseformet og på sekskantet fod, låg med krone, punslet dekoration og rigt prydet med 37 røde flusser, balsam gemme indvendig forgyldt. Punslet med initialer samt året 1837. Uden mærke. Vægt 88 g. H. 13 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Hængsel ødelagt.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. november 2023
Vurdering
Hammerslag
14 bud