917/571
Peder Mønsted (f. Grenaa 1859, d. Fredensborg 1941)
Efterårsdag ved en sø i Hillerød. Sign. P. Mønsted Hillerød 1915. Olie på lærred. 121×190 cm.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 336, 1975 nr. 86, afbildet s. 33.
Malerier og tegninger, 6. december 2023
Vurdering
Hammerslag