2434/832
Dansk snedkermester
Lænestol med ben af bejdset bøg. Sæde, sider og ryg betrukket med lyst mønstret stof. Udført 1930–40'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Betræk med pletter og smuds.
Vurdering