2040/​43

Louis Gallait (f. Tournai 1810, d. Schaerbeek 1887)

Et par studier af renæssance herretyper. Usignerede. Betegnet på bagsiderne af lærredet Gallait - studie. Olie på lærred. 59×42. (2).

Lærredet er dubleret. Minimale mærker, retoucheringer og krakeleringer. Begge lærreder er senere øget hhv. til højre og venstre med kunstnerens tilføjelser. Behov for rensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 28. september 2020

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK

7.000 DKK