921/​101

Lorenz Frølich (f. København 1820, d. Hellerup 1908)

Portræt af Vilhelm Kyhn (1819–1902). Ca. 1851. Usigneret. Betegnet WLH:KYHN. Bly og tusch på papir. Bladstørrelse 16×11,5. Uindrammet.

Udstillet: Nivaagaards Malerisamling, “Venskabsportrætter fra Rom”, 2016, kat. nr. 20, omtalt s. 37, afb. s. 38.

Proveniens: Circolo Scandinavo / Skandinavisk Forening i Rom (Inv. nr. A 13).

Vilhelm Kyhn begyndte på Kunstakademiet i 1836. Han debuterede på Charlottenborg i 1843 og gik til perspektivtegning hos Christoffer Wilhelm Eckersberg (1783–1853) i 1844. I 1849 modtog han et rejselegat fra Kunstakademiet og rejste i 1850 over Holland, Belgien og Frankrig til Rom, hvor han ankom i juni 1850, og hvor han blandt andre mødte Lorenz Frølich, hvilket blev begyndelsen på et livslangt venskab og en omfattende brevudveksling. Deres breve vidner om et varmt og inderligt venskab, hvor der indgående blev udvekslet synspunkter om kunst og politik.

Senere videreførte Kyhn noget af ’ånden’ fra Rom og de tætte venskaber kunstnerne imellem i sit såkaldte ’Huleakademi’ i sit haveatelier på Farimagsgade i København. Det blev et samlingssted for yngre kunstnere, hvor de kunne udveksle kunstneriske anskuelser og erfaringer og ikke mindst lufte utilfredsheden med akademiet og dets gammeldags kunstsyn. Kyhns uformelle ’akademi’ blev en slags foregangssted for Kunstnernes Frie Studieskoler, der blev oprettet i 1882 netop i protest mod Akademiets kunstsyn og optagelsesregler.

Vilhelm Kyhn tegnede også et portræt af Lorenz Frølich i Rom i 1850/51, og de to tegninger er sandsynligvis udført i forlængelse af hinanden. Der eksisterer også en lille olieskitse efter nærværende tegning fra Rom 1850/51. Tegningen af Kyhn og olieskitsen er begge afbildet i “Lorenz Frølich, Egne optegnelser og breve til og fra hans slægt og venner”, 1921, s. 214 og 215.

Ældre malerier, 10. juni 2024

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

22.000 DKK