1831/773
Dansk design
Justérbar standerlampe med stamme og fod af patineret messing med skærm af grønlakeret metal. Under bunden trykstemplet THV 376. Udført for Povl Dinesen. H. maks. 168. Lysarm L. 65.
Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Skærm med minimale buler. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 31. juli 2018
Vurdering
Hammerslag
38 bud