879/​94

Kinesisk Amitayus af forgyldt kobber repoussee. Siddende på todelt lotus trone med venstre hånd liggende i skødet - tidligere holdende en kalasha/skål, og i højre en lotus. Qianlong 1736–1795. H. 36 cm.

Proveniens: Jørgen Klubien 1881–1965

Jørgen Klubien udrejste fra Danmark til Kina i december 1902. Han havde svaret på en annonce i danske aviser, hvor det britiske toldvæsen søgte efter personale til den (sø)toldopgave som de udførte for Kina. Dagbogsoptegnelser beretter om en sørejse via Colombo hvor han den 4. januar skifter til skibet S.S. Coromandel, som ankommer til Singapore den 11. januar. Han fortsatte via Hongkong til Shanghai hvor han den 21. januar begyndte 35 års tjeneste i Kina. Jørgen Klubien købte mange effekter og kunstgenstande, som alt sammen blev håndtegnet og beskrevet i små hæfter med angivelse af historie og anskaffelses sted. J. Klubien (1881–1965) Shanghai 1903 Hangzhou 1909 Wuhu 1916 Jiujiang 1925 Nanjing 1934–1937 (pensioneret som toldkommissær) Efter sin hjemkomst til Danmark oversatte J. Klubien de klassiske kinesiske værker Lun Yu, Da Xue og Zhong Yong i 1955, Shu Jung i 1961 og endeligt Chu Shu Chi Nien (Bambusbøgerne) i 1965. J. Klubien er en af de første vesterlændinge (hvis ikke den første) som lærte at beherske mandarin i skrift og tale.

Budgivning på dette katalognummer kræver forudgående registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, fremvisning af billedlegitimation samt indbetaling af depositum på 100.000 DKK på forlangende. Registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, billedlegitimation og depositum skal være Bruun Rasmussen Kunstauktioner i hænde senest den 25. maj.

For en konditionsrapport kontakt: asian@bruun-rasmussen.dk

Budgivning på dette katalognummer kræver forudgående registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, fremvisning af billedlegitimation samt indbetaling af depositum på 25.000 DKK på forlangende. Registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, billedlegitimation og depositum skal være Bruun Rasmussen Kunstauktioner i hænde senest fredag den 25. maj.

Asiatisk kunst, 29. maj 2018

Vur­dering

60.000–80.000 DKK

Hammerslag

90.000 DKK