Harald Nielsen (f. Baarse 1892, d. 1977)
Kaffeservice af sterlingsølv med hamret overflade. Bestående af kaffekande, flødekande samt sukkerskål. Kaffekandens hank af udskåret ibenholt. Georg Jensen 1945–1951. Dessin 456 A og 456 D. Samlet vægt 1000 g. H. 7,1–24,3. (3)
Almindelig brugspatina, herunder enkelte overfladeridser og mærker. Kaffekandens lågknop samt øverste kant med enkelte små buler, hank med en smule tør overflade, underside med noget “rå” overflade.