877/144
Hereke helsilketæppe, Tyrkiet. Nichedesign med arabesker, vaser, blomster og fuglemotiver. Talrige bånd, plaketter og kartocher med skrifttegn. Partier med forgyldte metaltråde i relief. Ca. 1,5 mio. kn. pr. m2. Monogramsigneret. 20. årh.s anden halvdel. 118×85.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: carpets@bruun-rasmussen.dk Condition report on request. Contact: carpets@bruun-rasmussen.dk
Tæpper, varia, møbler, ure, 28. februar 2018
Vurdering
Hammerslag