Meget stor prismekrone af forgyldt bronze, behængt med prismer, den øverste del med to ringe er senere tilføjet, herunder er talrige lysarme i tre etager. Ca. 1820–30. H. 205. Diam. 165.
Proveniens:
Jvf. tradition og muntlig overlevering skulle lysekrone have været en del af bankdirektør Emil Glückstadts (f. 1875-d. 1923) omfattende kunstsamling og solgt på auktion på Sølyst i 1923.
Lysekronen har siden 1948 oplyst Bruun Rasmussen Auktionssal i København, Bredgade 33.
Vær opmærksom på, at varen sælges med fuld moms.
Lysekronen er afmonteret professionelt og opbevares adskilt på vores lager i Glostrup. Vi anbefaler professionel ekspertise til at samle den igen, hvilket er købers ansvar og regning. Kontakt venligst Bruun Rasmussen Auctioneers Shipping for spørgsmål.
NB: Lysekronen vises ikke på vores eftersyn i Lungby. Den står på vores fjernlager i Glostrup, hvor den kan fremvises jf. forudgående aftale.