Kai Kristiansen (f. 1929)
Fritstående skrivebord af palisander opsat på medestel, front med tre skuffer, bagside med skab. Model 70. Udført hos Feldballes Møbelfabrik, Århus. H. 72. L. 172. B. 85.
Erhvervet i 1970 hos Illums Bolighus, original kvittering medfølger.
Præsenteret på Købestævnet i Fredericia, 1958.
Litteratur: “God Form”, udstillingskatalog 1958, s. 8.
Mobilia nr. 35–36, juni-juli 1958, på annoncesider.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Falmet. Èn nøgle medfølger. Pletter og skjolder på pladen. Buet plade.
Moderne kunst og design, 7. maj 2024