924/204
Jean Joseph Chapuis (b. 1765- d. 1864)
Empire bænk af mahogni. Stemplet 'CHAPUIS'. 19. årh.s begyndelse. H. 93. L. 154. B. 50.
Den belgiske møbelsnedker Jean Joseph Chapuis var uddannet i Paris, hvor han blev en møbelsnedker, senere etablerede sig i sin hjemby på 264 rue de Loxum i Bruxelles.
Budfrist
Vurdering
Kommissionsbud
Telefonbud