924/​2

Jørgen Roed (f. Ringsted 1808, d. København 1888)

Italiensk landskab, antagelig fra egnen omkring Pæstum eller uden for Rom i nærheden af Ostia. Ca. 1838. Sign. monogram. Olie på papir monteret på lærred. 30 × 40.

Udstillet: Kunstforeningen, “Udvalg af Malerier og Studier af Etatsråd, Professor Jørgen Roed”, 1889 nr. 19. Ny Carlsberg Glyptotek, “På sporet af Jørgen Roed. Italien 1837–1841”, 1991 nr. 15.

Litteratur: Jens Peter Munk, “Landskabet og Arkitekturen” i “På sporet af Jørgen Roed. Italien 1837–1841”, udstillingskatalog, Ny Carlsberg Glyptotek, København 1991, omtalt og afb. s. 34–35.

Her skriver Jens Peter Munk om nærværende maleri:

“Som i Ischia-billedet er forgrunden malet med bred, pastos pensel, medens baggrund og himmel er tynd og fint malet. I en dristig kompositorisk balanceakt bygges motivet i bogstaveligste forstand op sten for sten i en linie fra forgrundens to blokke over buskene, der bevæger sig op langs skrænten mod et hjørne af en tårnlignende bygning højt til højre. Dernæst ledes blikket videre i modsat retning via nogle klippestykker eller ruinrester til en vej, der skærer diagonalt gennem det lavere liggende landskab ud mod havet. I denne lille detalje ligger billedets spænding, men udgangspunktet er rigtignok den nødvendige arkitektoniske blok.”

Proveniens: Kunstnerens hustru Emilie Roed (1806–1894) (1889). Bruun Rasmussen auktion 317, 1974 nr. 201. Vekselerer Preben Rørvig (1991). Bruun Rasmussen auktion 739, 2005 nr. 1411, afb. s. 15.

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?