Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)
En skagenskone siddende i en klit. Sign. M.A. 16. Olie på lærred. 64×79.
Udstillet: Skagens Museum, “Skagen GULD / Værker i privateje”, 2011 nr. P205, afb. s. 45.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 386, 1978 nr. 2, afb. s. 11.
Nordisk Lys – kunstnerkolonien på Skagen, 10. juni 2024