Foto endnu ikke klar
1514/181
Fynsk barok standur i kasse af hvidmalet træ, urskive med romertal og bevægelig figur i form af svane. Mester Bonde Wibye. 18. årh.s slutning. H. 225. B. 52. D. 28.
Der gives ingen garanti for værkets funktion. Fremstår med alders- og brugsslitage. Pendul og To lodder medfølger.
Ældre malerier og møbler, 30. marts 2015
Vurdering
Hammerslag