2413/782
Vilhelm Wohlert (f. 1920, d. 2007)
Fem stole med stel af eg, udspændt i sæde med papirgarn. Model 3. Udført hos Sorø Stolefabrik. 1950–60'erne. (5)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. To stole med mindre fletdefekter.
Moderne kunst og design, 26. marts 2024
Vurdering
Hammerslag
10 bud