Dansk barok jagtflaske af sølv, af oval og kurvet form, profileret skruelåg med sikkerhedskæde, korpus graveret med borgerligt våbenskjold i form af fantasivæsenet Spes, antagelig for Christopher Christophersen Lehm, herunder graveret båndornamentik med aftagelig bund som drikkebæger, indvendig forgyldt. Mester David Stilcke, København 1701. Vægt 268 g. H. 14 cm.
Proveniens: Fra samlingen efter højesteretssagfører Ole Gangsted-Rasmussen (1911–1998).
Kommissionsbud