2447/​151

Frants Henningsen (f. København 1850, d. sst. 1908)

En gammel håndværker læser avis i pausen. Sign. monogram Holte Aug. 77. Olie på lærred. 36×30.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 266, 1971 nr. 100, afb. s. 49.

Områder med minimale krakeleringer samt enkelte mindre afskalninger.

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

3.600 DKK

14 bud

919207 (Autobud) 3.600 DKK
965527 3.400 DKK
919207 3.200 DKK
965527 (Autobud) 3.000 DKK
919207 3.000 DKK
965527 (Autobud) 2.300 DKK
919207 2.200 DKK
965527 (Autobud) 2.000 DKK
919207 2.000 DKK
965527 (Autobud) 1.700 DKK
804010 1.650 DKK
965527 1.600 DKK
804010 1.550 DKK
965527 1.500 DKK