1917/517
Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
Stor spaltekande af stentøj dekoreret med turkisgrøn glasur med brune elementer. Sign. E.St.N., 64, II. Udført og stemplet hos Saxbo, Danmark. Udført 1949–1950. H. 23,5.
Moderne kunst og design, 23. april 2019
Vurdering
Hammerslag
18 bud