2004/833
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Kvadratisk spisebord med stel af eg, dobbelt udfoldbar plade af teak med messingbeslag. Model 152. Udført hos Søborg Møbler. H. 72/74. L./B. 90. L. 180.
Proveniens: Erhvervet af nuværende ejer i Illums Bolighus, ca. 1952.
Omfattende brugsslitage og -patina. Smuds/pletter, ridser og mærker.
Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020
Vurdering
Hammerslag
20 bud