924/​12

Wilhelm Marstrand (f. København 1810, d. sst. 1873)

“En Gedevogter, som sælger Melk”. Parti fra en gade i Rom med en gedevogter, der malker en ged, mens en kvinde venter i døråbningen. Sign. Marstrand Rom 1840. Olie på lærred. 67×74.

Udstillet: Charlottenborg 1841 nr. 99. Kunstforeningen, “Marstrand-Udstilling”, 1898 nr. 119.

Proveniens: Købt af Kunstforeningen for 300 Rdl. Bortloddet i Kunstforeningen i 1841, hér vundet af etatsråd Mundt. Ingeniør Vald. C. Lier (1898). Generalkonsul C. F. Glad, dennes auktion Winkel & Magnussen 100, 1931 nr. 427, afb. s. 5.

Nivaagaards Malerisamling ejer maleriet “En stående italienerinde” (inv. nr. 0215NMK), som er et studie til nærværende maleri.

Bestil konditionsrapport

Budfrist

Vur­dering

100.000–150.000 DKK

Kom­mis­sions­bud

Hvad er et kommissionsbud?