2322/​73

Oluf Hartmann (f. Søllerød 1879, d. København 1910)

“To hekse”. To hekse slås om et kosteskaft. Sign. monogram 1909. Olie på lærred. 120×145.

Udstillet: Den Frie 1909 nr. 92.

Proveniens: Familien Hartmann, Fuglsang, Lolland. Bruun Rasmussen auktion 846, 2014 nr. 124.

Minimale krakeleringer samt enkelte minimale afskalninger. Lærredet bør strammes op. Behov for rensning.

Ældre malerier, møbler og varia (udskudt), 31. maj 2023

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag