Julius Paulsen (f. Odense 1860, d. København 1940)
Udsigt over en kyst ved solnedgang. Sign. J. P. 08. Olie på lærred. 51×63.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 485, 1986 nr. 122a.
Kommissionsbud