Jeppe Eisner (f. Frederiksberg 1952)
Fad af fajance dekoreret med motiv i blå, grå og violette glasurer på lys bund. Sign. Jeppe Eisner 81. Udført og mærket hos Aluminia. Unik. H. 3,5. L. 32,7. B. 22,7.
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Enkelte glasurdefekter, hidrørende fra fremstillingen.
Moderne kunst og design, 2. juli 2024