2414/206
Tre lågkrus af saltglaseret stentøj samt to lågkrus af lertøj, disse dekoreret med hhv. sort og gul glasur, alle med låg af tin. 18.-19. årh. H. 17–22. (5)
Saltglaseret lågkrus dekoreret med roset fremstår med større skade. Begge lågkrus af lertøj med flere kanthak, det gulglaserede mangler dele af kant, reparation på låg. Skævknækket tinlåg mangler dele af kanten, løs montering. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. april 2024
Vurdering
Hammerslag
39 bud